Baterie łazienkowe

Baterie Łazienkowe - słowem wstępu

W naszym mieszkaniu lub domu są elementy, które nadają pomieszczaniu swoistego uroku. Często są to drobnostki lub niepozorne przedmioty mające istotny wpływ na wygląd konkretnego pomieszczenia. Tak też jest z nasza łazienką. Przystępując do aranżacji lub remontu wybieramy kolejno płytki, ceramikę, kabinę lub wannę, grzejnik a praktycznie na samym końcu armaturę. I to właśnie baterie łazienkowe są tą „wisienką na torcie”. Na tej stronie przyglądniemy się bliżej tym urządzeniom, poznamy ich rodzaje, wady i zalety oraz postaramy się zasugerować czym powinniśmy się kierować przy wyborze baterii łazienkowych.

bateria umywalkowa
bateria umywalkowa firmy Corsan (fot. Corsan)

Baterie Łazienkowe - budowa

Podstawowym elementem każdej baterii łazienkowej jest jej korpus. Odlewany jest z mosiądzu i nadaje się mu wygląd w zależności od tego jakie bateria ma mieć zastosowanie. Korpus baterii pokryty jest warstwą chromu, który nadaje baterii ładnego wyglądu.
 
Przechodzimy do wnętrza baterii. Tutaj w zależności od tego czy bateria ma być jednouchwytowa czy też dwuuchwytowa, znajduje się w niej odpowiedni mechanizm. W baterii dwuuchwytowej znajduje się głowica ceramiczna. Niegdyś stosowano głowice tzw. suwakowe, które posiadały zamocowany trzpień z grzybkiem. Przekręcając pokrętło w baterii, grzybek zamykał dopływ wody. Dzisiejsze głowice to tak zwane głowice ćwierćobrotowe. Wystarczy przekręcić pokrętło o 90 stopni aby całkowicie otworzyć lub zamknąć dopływ. Jak sama nazwa wskazuje, baterie łazienkowe dwuuchwytowe posiadają dwie takie głowice i dwa pokrętła – na zimną i ciepłą wodę.
 
W baterii jednouchwytowej jej sercem jest głowica mieszaczowa. Jest to mechanizm który miesza odpowiednie proporcje zimnej i ciepłej wody w zależności od ustawienie trzpienia głowicy, która przymocowana jest do wajchy baterii. Rozwiązanie to stało się bardzo popularne ponieważ jest bardziej praktyczniejsze od baterii dwuuchwytowych.
 
Oddzielnym rodzajem baterii są baterie termostatyczne, których w zasadzie nie powinno się zaliczać do żadnej z tych grup. Głównym elementem w tego rodzaju baterii jest termostat regulujący temperaturę wody. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne ponieważ nie musimy za każdym razem ustawiać odpowiedniej temperatury odkręcając wodę. Zastosowanie to jest szczególnie przydatne w bateriach prysznicowych.
 
Kolejnym istotnym elementem baterii łazienkowych jest wylewka. W bateriach mieszaczowych jest ona połączona z korpusem jako jeden cały odlew. Przy bateriach dwuuchwytowych wylewka jest mocowana na gwincie do korpusu. Jest to o tyle wygodne, że wylewki te występują w różnych długościach i zawsze możemy dobrać taką jaka nam jest potrzebna.
 
Zakończeniem wylewki jest aerator. Można się spotkać również z nazwą potoczną: sitko lub perlator. Jest to mały element ale bardzo istotny. Pomaga on w dużej mierze zaoszczędzić wodę ale ze względu na obszerność tematu, odsyłamy stronę poświęconą oszczędzaniu wody.
 
bateria podtynkowa
bateria podtynkowa firmy Invena (fot. Invena)

Rodzaje baterii łazienkowych

Baterie łazienkowe można podzielić w zależnści od różnych kryteriów. W krótkim opisie przedstawimy każdy rodzaj oraz charakterystykę. Przed zakupem baterii proponujemy zapoznać się z informacjami zawartymi w poszczególnych działach. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Pamiętajmy aby cena nie była jedynym wyznacznikiem zakupu.

bateria umywalkowa

Baterie umywalkowe

Najbardziej popularny rodzaj baterii. Są nieodłącznym elementem każdej łazienki. Zobacz jakie rodzaje baterii umywalkowych są dostępne na rynku i zdecyduj na którą się zdecydować.

bateria prysznicowa

Baterie prysznicowe

Każda kabina prysznicowa posiada baterię natryskową. Jej szczególną odmianą jest bateria termostatyczna. Dowiedz się jak działa i dlaczego warto w nią zainwestować.

bateria wannowa

Baterie wannowe

Każdy z nas lubi relaks w wannie wypełnionej ciepłą wodą. Warto więc również zadbać o aranżację naszej łazienki wraz z armaturą. Sprawdź jakie masz możliwości.

bateria bidetowa

Baterie bidetowe

Coraz chętniej wybierane baterie przez użytkowników. Te urządzenia są bardzo praktycznym rozwiązaniem i zachęcamy do zapoznania się z ich specyfikacją.

Baterie Łazienkowe - podział ze względu na zastosowanie

- baterie umywalkowe – w zależności od rodzaju umywalki mogę występować jako baterie umywalkowe stojące lub baterie umywalkowe ścienne. Ponieważ umywalka jest nieodłącznym elementem każdej łazienki, są to najpopularniejsze rodzaje baterii.
- baterie wannowe – najpopularniejszym rodzajem są baterie wannowe ścienne. Rzadziej spotyka się już baterie stojące, montowane na specjalnych kolankach. W ostatnich latach coraz więcej pojawia się baterii wannowych stojących 3-otworowych, których integralna część i mechanizm jest ukryty pod zabudową wanny.
- baterie prysznicowe – często jako alternatywa dla baterii wannowych. W dużych łazienkach możemy spotkać jedno i drugie. Występują w wersji ściennej często jako część całego zestawu prysznicowego.
- baterie bidetowe – bidety nie pojawiają się w każdej łazience dlatego też baterie bidetowe nie są tak popularne. Występują w wersji stojącej i posiadają na końcu wylewki perlator przegubowy.
 
inspiracja łazienki
Bateria umywalkowa - inspiracja (fot. Invena)
 

Baterie Łazienkowe - podział ze względu na sposób mieszania wody

- baterie jednouchwytowe – elementem mieszania wody jest głowica mieszaczowa.
- baterie dwuuchwytowe – posiadające dwie głowice ceramiczne.
- baterie termostatyczne – termostat wbudowany w baterię nadaje wodzie zadaną przez nas temperaturę.

Baterie Łazienkowe - podział ze względu na sposób montażu

- baterie stojące – montowane na umywalce, wannie, bidecie itd. Najczęściej stosowany rodzaj baterii.
- baterie ścienne – mocowane do ściany z pomocą mimośrodów (krzywek). Dziury wycięte w płytka zasłonięte są rozetami maskującymi.
- baterie podtynkowe – można je po części zaliczyć do baterii ściennych ponieważ ich element użytkowy jest mocowany na ścianie. Wyróżnia je jednak to, że główny mechanizm baterii jest mocowany w ścianie i jest zasłonięty. Rozwiązanie takie jest bardziej estetyczne i praktyczne ponieważ zaoszczędzamy więcej miejsca. Widoczne są tylko elementy niezbędne w użytkowaniu takie jak pokrętło mieszające, wylewka czy też deszczownica.
 
inspiracja łazienki
Bateria prysznicowa z deszczownicą (fot. Invena)
 

Baterie Łazienkowe - dostępne kolory

Nie będziemy wyodrębniać tutaj całej palety barw, ponieważ w dzisiejszych czasach technika pozwala na wykonanie baterii w każdym dostępnym kolorze. Oczywiście większość baterii na rynku są w kolorze chromowanym. W ostatnim czasie bardzo popularnym trendem stały się aranżacje łazienki z czarnym akcentem. Baterie łazienkowe czarne nie tylko wyglądają ładnie ale również mają tą zaletę, że nie pozostawiają odcisków palców (jeśli występują w wersji matowej).
 
Skoro czarny to może i biały? Czemu nie. Jednak to rozwiązanie nie przyjęło się na rynku tak dobrze jak kolor czarny. Połączenie białej ceramiki z białą baterią nie daje takiego efektu jak kontrast dwóch przeciwstawnych barw. Ale producenci poszli w tym kierunku i na runku pojawiają się baterie w tym kolorze.
 
Kolejnym spotykanym rozwiązaniem jest złoto. Symbol statusu i luksusu często można spotkać w hotelach lub pensjonatach. Oczywiście baterie łazienkowe złote nie są wykonane z czystego złota a jedynie barwione na ten kolor. Mimo to ceny takich baterii są znacznie wyższe od standardowych.
 
Planujesz urządzić łazienkę w stylu retro? Idealnym rozwiązaniem będzie montaż baterii w kolorze antycznego mosiądzu. Można się również spotkać z barwą stary brąz lub antyczny brąz. Baterie antyczny mosiądz posiadają niejednolitą strukturę koloru co wyróżnia się na tle innych.
 
Z mniej znanych barw można jeszcze wymienić takie kolory jak grafit czy też antyczna miedź. Jednak są to już rzadziej stosowane rozwiązanie.
 
inspiracja łazienki
Bateria umywalkowa grafitowa (fot. Invena)
 

Baterie Łazienkowe i ich kształty

Jest to kryterium właściwie bez podziału. Tutaj wszystko zależy od wyobraźni producenta. Na rynku pojawiają się coraz to ciekawsze modele i kształty. Najbardziej popularne są nadal klasyczne modele czyli z lekko zaokrąglonym korpusem. Są jednak powoli wypierane przez kształty kwadratowe, prostopadłościenne, nieregularne. Modny staje się styl retro lub nowoczesny i ekstrawagancki.
 
W celu dokładniejszego zapoznania się z wybranymi rodzajami baterii zapraszamy do poszczególnych działów na stronie. W miarę możliwości będziemy dodawać nowe kategorie z opisami baterii łazienkowych i stopniowo je powiększać.
 
inspiracja łazienki
Bateria umywalkowa (fot. Invena)
 

Producenci baterii łazienkowych

Firm produkujących baterie łazienkowe jest coraz więcej. Poniżej przedstawiamy listę tych najbardziej popularnych i sprawdzonych, które są na naszym rynku. Przedział cenowy poniżej wymienionych producentów baterii jest bardzo duży i zależy od wielu czynników: jakości, modelu, gwarancji oraz pozycji marki na rynku.
 

Baterie łazienkowe umywalkowe

To najpopularniejszy rodzaj baterii łazienkowych ponieważ umywalka znajduje się w niemal każdej łazience. Baterie te mogą występować w trzech wariantach: jako baterie stojące, baterie ścienne oraz baterie podtynkowe.

 

Baterie umywalkowe stojące

Stosuje się najczęściej ze względu na obecne standardy budownictwa i systemu rozprowadzenia instalacji w mieszkaniach i domach. Instalacja która jest dostosowana do podłączenia baterii umywalkowej wyprowadzana jest spod posadzki do wysokości około 60 cm. To tutaj umieszcza się tak zwane „kolana pod armaturę” w które wkręca się zawory umywalkowe. Od tego momentu zaczyna się montaż elementów wchodzących w skład zestawu baterii umywalkowej. Mamy więc wężyki najczęściej o długości 40 cm i rozmiarze 3/8”xM10. Wężyk z od strony gwintu 3/8” podłączamy do zaworu. Natomiast mały gwint M10 umieszczamy w baterii umywalkowej. Umywalka na której montowana jest bateria musi mieć specjalny otwór przez który przeprowadzane są wężyki elastyczne. Aby bateria była stabilnie przytwierdzona do umywalki, od spodu mocujemy ją specjalnym zestawem montażowym z uszczelką za pomocą gwintowanej śruby. Bateria umywalkowa musi być nie tylko stabilna ale również przez otwór w umywalce nie może przeciekać woda.
 
bateria umywalkowa
Bateria umywalkowa (fot. Invena)
 
Baterie umywalkowe stojące mogą występować jako jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. Te pierwsze mają wbudowaną głowicę mieszaczową, którą reguluje się wajchą przymocowaną do baterii w prawo lub w lewo. W ten sposób ustawiamy temperaturę wody (manualnie). W przypadku baterii dwuuchwytowych głowica mieszaczowa jest zastąpiona dwiema głowicami ceramicznymi najczęściej na ćwierć obrotu.

Baterie umywalkowe ścienne

Montowane przy umywalkach to nieco starsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że jeśli zamontujemy taki rodzaj baterii, należy dobrać umywalkę, która nie posiada otworu przystosowanego do montażu baterii. Do zestawu montażowego dołączone są tak zwane mimośrody zwane też potocznie krzywkami. Z jednej strony posiadają gwint ½” a z drugie ¾”. Mniejszym gwintem wkręcamy mimośród do instalacji wodnej a do większego przykręcamy baterię za pomocą nakrętki, która jest integralną częścią baterii. Przy montażu należy pamiętać o:
 
- uszczelnieniu mimośrodu pastą i pakułami lub taśmą teflonową
- nałożeniu rozety maskującej aby nie było widać otworu w płytce
- wypoziomowaniu baterii za pomocą mimośrodów
 
Baterie umywalkowe ścienne stosowane przy umywalkach mają tę zaletę, że można wymienić wylewkę na inną długość. Wylewka dołączona do zestawu może okazać się za krótka lub będzie za długa. Umywalek na rynku jest sporo więc czasem może zajść potrzeba wymiany wylewki.
 
Podobnie jak przy bateriach łazienkowych umywalkowych stojących, baterie ścienne mogą występować jako jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Różnicę pomiędzy dwoma wariantami zostały opisane powyżej. Warto jednak napomnieć, że przy bateriach umywalkowych ściennych częściej stosuje się modele dwuuchwytowe niż w bateriach stojących.
 
bateria łazienkowe ścienna
Bateria umywalkowa ścienna (fot. Invena)
 

Akcesoria do baterii łazienkowych umywalkowych

Na koniec warto napisać kilka słów o akcesoriach nie tylko do samej baterii ale też do umywalki. Często w zestawach z baterią znajduje się korek odpływowy zamykający odpływ, uruchamiany dźwignią. Rozwiązanie to jednak ma swoje wady. Często się psuje i jest niewygodne w montażu a później w użytkowaniu. Dlatego coraz częściej stosuje się korki zamykające typu klik-klak. Taki korek nie jest połączony w żaden sposób z baterią a jedynie z umywalką. Otwiera się go i zamyka poprzez wciśnięcie grzybka.
 
Bardzo ważnym elementem przy baterii jest perlator. Jest to część wymienna która po jakimś czasie może się zakamienić lub w przypadku perlatora metalowego zardzewieć. Przy zakupie baterii warto więc zwrócić uwagę aby perlator wykonany był z tworzywa. Będzie on miał większą żywotność. Istotne znaczenie ma też przepływ perlatora. Więcej na ten temat można poczytać na stronie oszczędność wody.
 

Baterie łazienkowe prysznicowe

Występują zawsze w wersji ściennej. Montuje się ja za pomocą mimośrodów (krzywek) do „oczek” ciepłej i zimnej wody wyprowadzonych z instalacji. Przy montażu baterii prysznicowych należy pamiętać aby uszczelnić kwinty mimośrodów oraz założyć maskownice na otwory w płytkach czyli rozety. Pamiętajmy również o wypoziomowaniu baterii w celach nie tylko wizualnych ale również praktycznych np. przy późniejszym montażu deszczownicy. Innym rodzajem baterii prysznicowej są baterii podtynkowe ale o tym w dalszej części.

 

Baterie Prysznicowe

Podobnie jak w przypadku innych baterii łazienkowych, baterie prysznicowe występują jako jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. Jaki rodzaj zastosujemy zależy oczywiście od naszych upodobań. Różnice w działaniu obu mechanizmów opisaliśmy w dziale baterie łazienkowe umywalkowe natomiast przy bateriach prysznicowych skupimy się na innym rozwiązaniu coraz częściej stosowanym przy tych produktach. Chodzi o baterie termostatyczne, bowiem ze wszystkich baterii łazienkowych mechanizm ten jest najczęściej stosowany właśnie przy bateriach prysznicowych. Celem baterii prysznicowej termostatycznej jest utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie. Za każdym razem kiedy odkręcimy wodę zawsze ma wypływać woda o tej samej temperaturze. Jest to szczególnie przydatne pod prysznicem ponieważ nikt nie lubi doświadczyć „zimnego prysznica” lub poparzenia zbyt gorącą wodą. Ustawienie odpowiedniej temperatury wody za pomocą pokręteł lub mieszacza zawsze chwilę trwa. Czas ten wydłuża się jeśli nie mamy w instalacji zastosowanej cyrkulacji ciepłej wody. Mechanizm baterii termostatycznej opiera się na takiej samej zasadzie jak działanie zaworów termostatycznych. Ciepła i zimna woda są mieszane w odpowiedniej proporcji w zależności od ustawień.
 
bateria prysznicowa
Bateria prysznicowa firmy Crosan - aranżacja (fot. Corsan)

Baterie prysznicowe są jednym z elementów całego zestawu tworzących cały prysznic. Są sprzedawane zazwyczaj osobno jako sama bateria lub jako cały komplet np. wraz z kolumną prysznicową. Bateria może występować w zestawie z:

 
- samym wężem prysznicowym i słuchawką, która może być zamocowana na uchwycie przykręconym do ściany.
- drążkiem prysznicowym do którego przymocowany jest uchwyt wraz z słuchawką. Przy tym rozwiązaniu można przesuwać słuchawkę regulując wysokość natrysku.
- deszczownicą która posiada talerz natryskowy w górnej części oraz dodatkowo wąż z słuchawką przymocowany do kolumny.
 
Deszczownice i drążki posiadają często dodatkowe półki na przybory łazienkowe lub mydelniczki. Jest to jednak oddzielny i dość obszerny temat.
 
bateria prysznicowa
Bateria prysznicowa (fot. Corsan)

Baterie prysznicowe podtynkowe

W ostatnich latach bardzo popularne stają się baterie prysznicowe podtynkowe. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy zaplanować to wcześniej ponieważ główny mechanizm zastosowany w baterii jest ukryty pod płytkami. Bateria taka wygląda bardzo estetycznie. Jedyne części, które są widoczne to przełącznik i pokrętło do uruchamiania i regulacji prysznica oraz deszczownica zamontowana w górnej części ściany. Element mieszający oraz system rurek ukryty jest w ścianie. Ponieważ baterie to są bardziej rozbudowane jeśli chodzi o konstrukcję to również ich cena jest wyższa od standardowych baterii prysznicowych. Jeśli zdecydujemy się na połączenie baterii podtynkowej która jednocześnie ma wbudowany termostat cena jeszcze podskoczy do góry. Rozwiązanie to jednak jest bardzo praktycznie.
 
Szczególną grupą baterii prysznicowychbaterie podtynkowe czasowe. Są to urządzenia rzadko montowane w domach czy mieszkaniach. Stosuje się je w miejscach publicznych np. na basenach. Baterie te mają wbudowany termostat i nie można regulować temperatury wody. Wbudowany zawór czasowy zwalnia dopływ wody tylko na ustawiony czas. Jest to nie tylko oszczędność wody ale również minimalna ingerencja użytkownika w użytkowanie baterii. Temat baterii stosowanych w miejscach publicznych będziemy przybliżać w oddzielnym dziale.
 
bateria podtynkowa
Bateria prysznicowa podtynkowa (fot. Corsan)
 

Baterie łazienkowe wannowe

Mogą występować w wersji ściennej oraz stojącej. Charakterystycznym elementem baterii łazienkowej wannowej jest wylewka z przełącznikiem. Przełącznik ma na celu zmianę przepływu strumienia wody na wylewkę lub wąż prysznicowy. W przypadku baterii wannowych ściennych sam korpus mocujemy do wyjścia ciepłej i zimnej wody w ścianie za pomocą mimośrodów. Jak w przypadku innych baterii ściennych musimy pamiętać o uszczelnieniu gwintów mimośrodów oraz mocowaniu rozetek maskujących.

 

Baterie wannowe ścienne

Baterie łazienkowe wannowe ścienne mogą występować jako podtynkowe. Zasada montażu i działania takiej baterii jest taka sama jak przy bateriach podtynkowych umywalkowych czy natryskowych. Trzeba jednak pamiętać o tym aby wylewka wystająca ze ściany miała odpowiednią długość i wystawała nad wannę.
 
bateria wannowa
Bateria wannowa ścienna firmy Invena (fot. Invena)

Baterie wannowe stojące

Dzielą się na dwuotworowe oraz trzyotworowe. Te pierwsze to baterie które obecnie montuje się coraz rzadziej. Stawia się je na wannie, która posiada nawiercone otwory natomiast sama konstrukcja takich baterii jest taka sama jak ściennych. Różnica jest taka, że bateria stojąca ma odejścia w dół. Warto napomnieć, że każdą baterię wannową ścienną można przerobić na stojącą za pomocą specjalnych kolan.
 
Coraz częściej stosuje się baterie wannowe trzyotworowe. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik baterii podtynkowych ponieważ cały mechanizm jest ukryty. W tym przypadku pod wanną. Dlaczego trzy otwory? Pierwszy jest pod przełącznik do odkręcania i ustawiania temperatury wody, drugi na wylewkę a trzeci na słuchawkę prysznicową. To sprytne rozwiązanie jest bardzo wygodne w użytkowaniu i wygląda estetycznie. Wylewki w takiej baterii mogą mieć nietypowe kształty np. w formie wodospadu lub kaskady. Jednak nie w każdym miejscu jest możliwość montażu takiej baterii. Przede wszystkim potrzeba więcej miejsca na umieszczenie całego mechanizmu. Po drugie wanna musi być dostosowana do montażu takiej baterii. Cenowo baterie wannowe trzyotworowe są droższe od standardowych ze względu na więcej elementów i bardziej rozbudowaną konstrukcję.
 
bateria 3-otworowa
Bateria wannowa 3-otworowa Grohe (fot. Grohe)

Nowością w bateriach wannowych są baterie ze składaną wylewką. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być również stosowane pod prysznicem. Wylewka w takiej baterii umieszczona jest pod głównym korpusem aby nie zawadzała i w takim umieszczaniu wygląda bardziej na baterię prysznicową. W razie potrzeby możemy ją wysunąć i mamy standardową baterię wannową.

Baterie wannowe mogą oczywiście występować jako baterie wannowe termostatyczne. Charakterystykę działania termostatu w baterii opisaliśmy w dziale poświęconym baterii łazienkowej prysznicowej natomiast w przypadku baterii wannowych rozwiązanie to jest rzadziej stosowane.

Akcesoria do baterii wannowych

Baterie wannowe posiadają perlator zamontowany w wylewce chociaż tak naprawdę jego zastosowanie nie ma większego sensu. Wyjątek może stanowić mycie pod bieżącą wodą, jednak korzystanie z wanny opiera się zazwyczaj na jej napełnianiu.
 
W zestawie z baterią często znajdziemy wąż prysznicowy oraz słuchawkę. Zwłaszcza jeśli bateria posiada odejście na wąż przy widełkach – wtedy całość powinna być dopasowana i skompletowana. Nie zawsze tak jest w przypadku baterii wannowych, które mają odejście przy wylewce.

Baterie wannowe wolnostojące

Szczególną odmianą baterii wannowych są baterie do wanien wolnostojących. Montuje się je na specjalnych chromowanych rurkach, podłączonych do instalacji w posadzce. Sama bateria mocowana jest na odpowiedniej wysokości tak aby wylewka wysunięta była nad samą wanną. Łazienki, które mają w swojej aranżacji wannę wolnostojącą oraz baterię wannową dostosowaną do tego typu wanny, wyglądają wyjątkowo. Trzeba mieć jednak na uwadze, że koszt takiego zestawu jest kilkukrotnie wyższe niż standardowej baterii z klasyczną wanną.
 
bateria wolnostojąca
Bateria wannowa wolnostojąca Crosan (fot. Corsan)
 

Baterie łazienkowe bidetowe

Występują w wersji stojącej oraz podtynkowej. Konstrukcja obu rodzajów tych baterii różni się znacząco względem siebie. W dziele tym omówimy oba rodzaje baterii.

bateria bidetowa
Bateria bidetowa stojąca Oras (fot. Oras)
 

Baterie bidetowe stojące

W pierwszej kolejności przybliżymy pierwszy rodzaj czyli baterię bidetową stojącą (zwaną też sztorcową). Bateria wyglądem bardzo przypomina baterię umywalkową jednak posiada jeden bardzo charakterystyczny szczegół. Zamiast standardowego zakończenia na wylewce, bateria bidetowa posiada zamontowany perlator na przegubie. Dzięki czemu strumień wody można kierować zależnie od swoich potrzeb. Przed przystąpieniem do montażu musimy się upewnić, że bidet ma wykonany specjalny otwór na baterię bidetową – jeśli taką zdecydujemy się zamontować. Specyfika, zasady montażu oraz konstrukcja baterii bidetowej jest taka sama jak baterii umywalkowej. Korpus jest wykonany z mosiądzu pokryty najczęściej warstwą chromu lub pomalowany proszkowo jeśli decydujemy się na inny kolor. W zależności czy jest to bateria jedno czy dwuuchwytowa, wewnątrz baterii znajduje się głowica mieszaczowa lub głowice ceramiczne. Za pomocą pokręteł w baterii lub mieszacza (w przypadku baterii jednouchwytowej) regulujemy natężenie i temperaturę wody. Bateria jest zasilana wężykami które mocuje się do zaworów kątowych mocowanych w ścianie. Wężyki podobnie jak przy bateriach umywalkowych standardowo posiadają przyłącze 3/8”xM10 i długość około 40 cm. Natomiast jeśli zajdzie potrzeba możemy kupić wężyki o innej długości w zależności od naszych potrzeb. W zestawie z baterią znajdziemy też zestaw mocujący.
 
W zestawie z baterią producenci dodają często korek automatyczny odpływowy. Przełącznik do korka regulowany jest prętem, który przechodzi przez korpus baterii w jej tylnej części. Oczywiście korek można zastąpić popularnym ostatnio klik-klakiem dostępnym o większości producentów.
 
Baterie łazienkowe bidetowe stojące występują na rynku w wielu modelach i palecie kolorów.  Coraz większa popularnością cieszą się baterie bidetowe czarne, których w ostatnim czasie pojawiło się sporo na naszym rynku. Kilku producentów oferuje również baterie w kolorze antycznego mosiądzu, miedziane oraz pozłacane. Jeśli chodzi o wzory modeli również jest z czego wybierać. Znajdziemy modele nadające się do stylu nowoczesnego, retro oraz oczywiście te klasyczne. Nie brakuje też kształtów „kanciastych” i prostopadłościennych.
 
bateria bidetowa
Bateria bidetowa stojąca firmy Invena (fot. Invena)

Baterie bidetowe podtynkowe

Innym rodzajem są baterie bidetowe podtynkowe. Mechanizm działania i sposób montażu znacząco odbiera od tego jaki jest w baterii stojącej. Sercem baterii jest tutaj mieszacz, który montowany jest za płytkami czyli niewidocznej dla użytkownika części łazienki. Od strony widocznej dostępne jest tylko pokrętło otwierające, zamykające i regulujące natężenie i temperaturę wody. Pokrętło otoczone jest swego rodzaju rozetą (osłoną) ochronną która ma na celu również zakamuflować otwór w płytkach. Zamiast standardowej wylewki jak w przypadku baterii umywalkowej lub prysznicowej jest wąż prysznicowy z rączką bidetową zwaną potocznie bidettą. Może być on przymocowany do oddzielnego uchwytu przymocowanego do ściany lub do samej baterii tworząc całość. Jest to idealne rozwiązanie dla małych łazienek, gdzie nie ma miejsca i możliwości przymocowania osobno tych dwóch elementów.
 
bateria bidetowa podtynkowa
Bateria bidetowa podtynkowa firmy Grohe (fot. Grohe)
 
Z punktu widzenia użytkownika baterie bidetowe podtynkowe są bardziej funkcjonalne. Rączka bidetowa z wężem zapewnia większą elastyczność i swobodę. Również od strony wizualnej takie rozwiązanie jest ładniejsze.
 
Rozbieżność cenowa baterii bidetowych jest bardzo duża podobnie jak innych baterii dostępnych na rynku. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Zanim zdecydujemy się na zakup pamiętajmy aby kierować się nie tylko ceną ale też jakością wykonania i praktycznością.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl