Wszystko o panelach prysznicowych

Panele prysznicowe - wstęp

 
Urządzając naszą łazienkę często stajemy przed dylematem jeśli chodzi o dobór urządzeń. Rynek jest obecnie zalany produktami i czasami ciężko jest się zdecydować na konkretne urządzenie. Tak też jest z doborem produktów prysznicowych. Szeroki zakres cen, ilość modeli, stosowanych materiałów oraz wielofunkcyjność urządzeń sprawia, że wybór odpowiedniego produktu wcale nie jest taki prosty.
 
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się panele prysznicowe. Są to urządzenia, które posiadają wiele zalet w stosunku do zwykłych drążków prysznicowych. Na rynku pojawiają się coraz ciekawsze modele paneli, które różnią nie tylko wyglądem ale również funkcjonalnością.
 
panel prysznicowy 

Czym są panele prysznicowe?

 
Na początku krótki wstęp czym właściwie są panele prysznicowe. Panel to swego rodzaju kolumna, którą wiesza się na ścianie w kabinie prysznicowej. Wewnątrz tej kolumny znajduje się cała armatura, która doprowadza wodę do poszczególnych dysz. Mamy więc wężyki przyłączeniowe, mieszacz wody lub termostat oraz całą aparaturę doprowadzającą wodę do otworów w panelu.
 
Rozstaw dysz i otworów w panelu prysznicowym bywa bardzo różny w zależności od konstrukcji oraz projektu producenta. Podstawowym elementem jest deszczownica w górnej części urządzenia. Panel prysznicowy może mieć deszczownicę przymocowaną na wysuniętym drążku lub wbudowaną w sam panel który jest zakrzywiony w górnej części i stanowi jednolitą całość. W przedniej części kolumny panela prysznicowego znajdują się dodatkowe dysze pełniące rolę hydromasażu oraz pokrętła regulujące. Panele prysznicowe mogą mieć kilka dysz usytuowanych w różnych miejscach: na górze, na dole lub na całej długości przedniej ścianki panela - w zależności od konstrukcji. Same dysze w panelu prysznicowym również mogą mieć różne wersje strumienia wody.
 
panel prysznicowy
 
Panele prysznicowe posiadają zazwyczaj dodatkową słuchawkę prysznicową z wężem podobnie jak w zwykłych drążkach prysznicowych. Niektóre modele posiadają zintegrowany uchwyt do mocowania słuchawki.
 

Panele prysznicowe - podział

 
Panele prysznicowe możemy podzielić w zależności od dwóch kategorii: materiału wykonania oraz mieszacza.
 
Panele prysznicowe - podział ze względu na materiał wykonania:

- panele prysznicowe tworzywowe
- panele prysznicowe ze stali nierdzewnej
- panele prysznicowe szklane
- panele prysznicowe drewniane
- panele prysznicowe aluminiowe
 
Panele prysznicowe - podział ze względu na mieszacz:

- panele prysznicowe z mieszaczem ręcznym
- panele prysznicowe z mieszaczem termostatycznym
 
panele prysznicowe
 
Pierwszy podział paneli prysznicowych jest dość oczywisty natomiast warto napisać kilka słów na temat mieszaczy. W mieszaczu ręcznym sami ustawiamy temperaturę wody ciepła/zimna. Działa to na takiej samej zasadzie jak ustawianie temperatury wody np. w baterii umywalkowej. Natomiast w baterii termostatycznej woda będzie miała zawsze stałą, nadaną przez nas temperaturę. Urządzeniem regulującym tą wartość jest właśnie mieszacz termostatyczny. Panele prysznicowe z takim termostatem są praktyczniejsze jednak droższe od tradycyjnych.
 
Powyżej opisane rodzaje są tylko podstawowym podziałem. Producenci stawiają na coraz ciekawsze, praktyczniejsze i nowocześniejsze rozwiązania. Coraz bardziej popularne stają się panele prysznicowe z dodatkowym oświetleniem ledowym czy też wbudowanym radiem. Przy wyborze panelu do naszej łazienki warto jednak kierować się takimi kryteriami jak: jakość wykonania (np. aby elementy wykonane były ze stali nierdzewnej), łatwość czyszczenia, sposób montażu oraz gwarancja.
 
 
Panele prysznicowe powinniśmy dobierać również pod kątem dostosowania do naszej łazienki. Nie chodzi tylko o dopasowanie wizualnie (kolor, model) ale również wielkość. Czasami kabina prysznicowa jest tak umiejscowiona, że panel prysznicowy może okazać się zbyt duży. Niektórzy producenci dają możliwość montażu narożnego za pomocą specjalnych mocowań. Czasem warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.
 

Panele Prysznicowe LED

 
W dzisiejszych czasach dodanie oświetlenia ledowego jest możliwe niemal w każdym produkcie. Nie inaczej jest z panelami prysznicowymi, w których efekt ten jest bardzo ciekawy.
 
Panele prysznicowe z oświetleniem ledowym nie wymagając podpięcia do sieci elektrycznej dlatego też są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. W deszczownicy zamontowany jest hydrogenerator, który zasila diody led. Podświetlenie w panelu sprowadza się zazwyczaj do oświetlenia strumienia przepływającej wody. Efekt jest ciekawy o tyle, że kolor sygnalizuje temperaturę wody.
 
panel prysznicowy led
 
Panele prysznicowe led mają umieszczone oświetlenie zazwyczaj w górnej części panela czyli deszczownicy lub w okolicach kaskady.
 
Panele prysznicowe led są często opcjonalną wersją podstawowych modeli paneli. Producenci dają możliwość wybrania takiej opcji w wybranych produktach oczywiście z odpowiednią dopłatą. Efekt ledowego oświetlenia sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnym stylu łazienki.
 

Panele Prysznicowe Drewniane

 
Panele drewniane to jeden z najnowszych trendów jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonane są panele. Nadają się idealnie do łazienek w których wkomponowany jest akcent drewniany.
 
Dużą zaletą paneli drewnianych jest nie tylko ich wygląd. Ponieważ drewno z którego są wykonane panele prysznicowe jest impregnowane ciśnieniowo oraz lakierowane, łatwo je utrzymać w czystości. Posiadają gładką powierzchnię dzięki czemu łatwo zetrzeć wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które i tak są mało widoczne ze względu na losowy układ słoi drewna.
 
Konstrukcja paneli prysznicowych drewnianych jest zazwyczaj ujednolicona tzn. wykonana jest z jednego, zespolonego kawałka drewna, które jest odpowiednio wyprofilowane w górnej części deszczownicy. Są jednak panele, które mają doczepianą, chromowaną deszczownicę.
 
Rodzaj drewna z jakiego są wykonane panele może być różny. Dużą popularnością cieszą się panele prysznicowe wykonane z drewna bambusowego. Panele wykonane z tego drewna prezentują się bardzo ładnie a sam materiał jest łatwy w pielęgnacji.
 
Samo użycie drewna do wyrobu paneli prysznicowych nadaje im wyjątkowości i oryginalności. Panel prysznicowy wykonany z drewna nigdy nie będzie wyglądał tak samo ponieważ każdy kawałek drewna będzie się od siebie różnił. Dzięki czemu każdy wykonany panel będzie unikatowy.
 
Na rynku można spotkać najczęściej panele prysznicowe drewniane z chromowanymi dyszami i pokrętłami. Ponieważ obecnie istnieje trend na armaturę w kolorze czarnym producenci szybko wpadli na pomysł połączenia dwóch wariantów: drewna i elementów w kolorze czarnym. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które będzie pasować do nowoczesnych łazienek wykonanych w nowoczesnym stylu z czarną armaturą.
 
 panel prysznicowy drewniany 
 

Panele Prysznicowe Szklane

Panele prysznicowe szklane cieszą się dużym powodzeniem zwłaszcza w łazienkach w stylu nowoczesnym. Wyglądają nie tylko elegancko ale są również łatwe w czyszczeniu.

 
Panele szklane są wykonane ze szkła hartowanego grubości około 8 mm. Jest to bardzo wytrzymały rodzaj szkła i nie powinniśmy się obawiać o to, że panel się stłucze przy normalnym użytkowaniu. Panele prysznicowe szklane składają się najczęściej tylko z kolumny wykonanej ze szkła hartowanego na której umieszczone są dysze oraz pokrętła. W górnej części kolumny przymocowana jest deszczownica.
 
Szkło w panelach prysznicowych może mieć różne kolory i wzornictwo. Producenci oferują najczęściej szkło białe, czarne oraz w różnego rodzaju wzory bazujące na tych dwóch kolorach. Ponieważ materiał ten umożliwia wstawienie praktycznie każdej grafiki, ilość wzorów ogranicza się do fantazji producenta i projektanta. Co dziwne, na rynku nie ma wielu modeli takich paneli.
 
W ofercie można znaleźć również panele prysznicowe wykonane częściowo ze szkła. Panel taki może mieć kolumnę wykonaną ze stali lub aluminium a jedynie wybrane elementy wykonane ze szkła. Takie rozwiązanie prezentuje się również ciekawie.
 
 
panel prysznicowy szklany 

Panele Prysznicowe z Mieszaczem

 
Panele z mieszaczem to najpopularniejszy rodzaj paneli prysznicowych. Za mieszacz odpowiada mechanizm, który stosuje się w zwykłych bateriach np. umywalkowych czy prysznicowych. Są proste w obsłudze, nie wymagają zastosowania skomplikowanych części a co za tym idzie są tańsze od paneli prysznicowych z termostatem.
 
Mieszacz, który znajduje się w panelu składa się z głowicy do której doprowadzona jest ciepła oraz zimna woda. Proporcje zmieszania wody ustawiamy za pomocą pokrętła w panelu. Zmieszana woda doprowadzana jest do dysz w panelu.
 
Panele prysznicowe z baterią mieszaczową są łatwe w montażu i można je zamontować w łazience samemu. Trzeba jednak pamiętać aby stosować się do instrukcji, która jest dołączona do produktu.
 
Ponieważ mieszacz zastosowany w panelu jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w tych urządzeniach, znajdziemy niemal wszystkie rodzaje i modele. Mieszacz stosuje się w panelach stalowych, aluminiowych, szklanych, drewnianych oraz wykonanych z tworzywa sztucznego.
 
Oczywiście jakość zastosowanego mieszacza może być różna. Najtańsze panele posiadają mieszacze, które mogą szybciej ulec uszkodzeniu lub awarii. Chodzi najczęściej o głowicę która jest sercem mieszacza. W panelach renomowanych firm znajdziemy solidniejsze części wykonane z trwalszych materiałów. Jakość wykonania i zastosowanych materiałów przekłada się również na użytkowanie. Mieszacz w panelach z tzw. wyższej półki działa lżej, nie zacina się, gładko się przekręca.
 
Jeśli jednak chcemy kupić panel prysznicowy, który będzie wygodniejszy w użytkowaniu, zachęcamy do zapoznania się z panelami z wbudowaną baterią termostatyczną.
 
 
panel prysznicowy z mieszaczem 

Panele Prysznicowe z Termostatem

 
Panele prysznicowe z baterią termostatyczną to przede wszystkim wygoda użytkowania oraz oszczędność. Wszyscy znamy schemat ustawiania temperatury wody przed wzięciem prysznica: odkręcamy wodę, regulujemy mieszaczem proporcje i ręką sprawdzamy czy temperatura jest dla nas odpowiednia. Dopiero wtedy wchodzimy pod prysznic. Niestety w tym czasie sporo wody już zmarnowaliśmy. I tutaj wyłaniają się dwa największe plusy zastosowania paneli prysznicowych z termostatem.
 
Zacznijmy od pierwszej zalety czyli wygody użytkowania. W panelu prysznicowym zastosowana jest bateria z termostatem a więc sami ustalamy jaka ma być temperatura przepływającej wody. Ustawiamy ją na pokrętle i wystarczy że zrobimy to raz a zawsze będziemy mieć taką samą temperaturę. Nie tracimy czasu na ustawianie temperatury wody oraz unikamy "zimnego" prysznica lub poparzeń przy zbyt wysokiej temperaturze.
 
Druga zaleta to oszczędność wody. Jak wspominaliśmy w pierwszym akapicie, zanim ustawimy odpowiednią dla nas temperaturę na panelu, sporo wody już nam ucieknie. Przy jednym prysznicu nie odczujemy tego finansowo ale w sakli np. roku już tak. Zwłaszcza jeśli kilku domowników i każdy korzysta z prysznica.
 
Wadą paneli prysznicowych z termostatem jest ich cena. Mechanizm zastosowany w panelu jest bardziej skomplikowany od zwykłego mieszacza więc i droższy.
 
Jeśli chodzi o dostępność modeli z baterią termostatyczną to często występują one jako opcjonalne. Mamy więc panel prysznicowy ze zwykłym mieszaczem, który możemy zastąpić termostatem za odpowiednią dopłatą. Ale są też modele, które występują tylko jako wersje z baterią termostatyczną.
 
Reasumując. Jeśli tylko nasz budżet na to pozwala, warto zdecydować się na zakup panela z termostatem. Zastosowanie takiego rozwiązania ma duże zalety i z pewnością nie będziemy później żałować takiego zakupu.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl